REISIINFO
Mida on vaja teada enne palverännakut Noortepäevale?
Millal, kuidas ja kui kauaks me Noortepäevale sõidame?
Eesti grupp osaleb nii päevadel piiskopkonnas kui Noortepäeva põhisündmuste nädalal. Meie palverännak kestab 24.07-9.08.2023. Täpne reisiinfo saadetakse registreerunutele e-postile.
Millega pean arvestama?
- Kuum ilm: juulis-augustis on Portugali keskmine päevane temperatuur 28 kraadi. Suurem osa Noortepäeva sündmustest toimub vabas õhus ja seega otsese päikese käes ilma varjumisvõimaluseta.
- Niiskus, jahedad ööd, ookeanituuled: kuna Portugal asub ookeani ääres, on õhuniiskus väga suur ning õhtud ja ööd jahedad (temperatuur võib langeda 10 kraadi piiresse).
- Jahe vesi ja ookeanirannad: merevee temperatuur ei tõuse Portugalis enamasti üle 20 kraadi. Ujuda tohib ainult vastava märgistusega rannaaladel, mujal võivad ujujaid ohustada liiva all peituvad kivid ja tugevad ookeanihoovused.
- Pikad päevad: enamasti algavad kõik päevad varahommikul, on väga sisutihedad ja lõppevad hilisõhtul.
- Füüsiline pingutus: mõnel päeval on vaja pikalt püsti seista või pikka maad kõndida. Vigiiliapäeval tuleb teha umbes 10-kilomeetrine jalgsipalverännak.
- Võõrkeelne keskkond: osaleja peaks oskama üht Noortepäeva ametlikest keeltest (inglise, hispaania, itaalia, prantsuse, portugali). Põhisündmused tõlgitakse kõigisse Noortepäeva ametlikesse keeltesse.
- Palveränduritel palutakse kaasas kanda ainult hädavajalikke asju ning hoida suuri kohvreid ööbimiskohtades.
Mis on vaja kaasa võtta?
- ID-kaart või pass (kontrolli kindlasti kehtivust!)
- Euroopa ravikindlustuskaart
- Roosipärg
- Katoliku palveraamat (kui on olemas)
- Noortepäeva laulik
- Telefon ja akulaadija
- Kõrvaklappidega raadio tõlgete kuulamiseks
- Kergesti kaasaskantav seljakott
- Magamiskott ja matt
- Isiklikud hügieenivahendid (sh rätik)
- Vajadusel isiklikud ravimid (igaks juhuks võiks igaühel kaasas olla plaastrid ja sobivad valuvaigistid)
- Kuumaks ilmaks sobivad riided (soovituslikult heledad, õhukesed, avarad, naturaalsest materjalist)
- Soojemaid ja niiskuskindlaid riideid tuulekaitseks ning jahedateks niisketeks öödeks
- Soovi korral ujumisriided
- Päikesekaitseks: müts/ hele õhuke sall või rätik pea ja õlgade katmiseks, päikeseprillid, päikesekreem
- Vihmakaitseks: vihmakeep või vihmamantel, vihmavari
- Mugavad sissekantud jalanõud
- Eesti suveniire kinkimiseks (nt peredele, kus ööbime)
Kuidas me Noortepäeva ajal elame?
Majutus
Nii eel- kui põhisündmuste nädalal majutatakse kogu grupp sama koguduse juurde. Võimalikult palju palverändureid püütakse majutada peredesse, kuid majutuseks kasutatakse ka koole, spordisaale jm sobivaid avalikke hooneid.
Iga grupi täpne majutuskoht selgub tõenäoliselt juulis.
5. augustil ööbitakse vigiilia ja lõpumissa toimumiskohas, Tejo pargis. Kindlasti tuleb kaasa võtta magamiskott ja matt. Telgid on keelatud!
Toitlustus
Kasutusel on erinevad toitlustusvõimalused: Noortepäeva toitlustusalad, partnerrestoranid, toidupakid. Palveränduritele pakutakse toitvat sööki, põhirõhk on traditsioonilisel Portugali köögil. Allergikutele võimaldatakse toitu, milles puuduvad peamised allergeenid.
Transport
Lissabonis on hea ühistranspordi süsteem. Ühistranspordi piletid Lissabonis ja selle ümbruses on Noortepäeva osalustasu sees.
Tervis ja turvalisus
Noortepäeva osalustasu sisse kuulub kindlustus nii reisi, eelnädala kui põhisündmuste nädala jaoks. Kõigis Noortepäeva sündmuste toimumiskohtades on esmaabipunktid. Nii esmaabi kui turvalisuse eest aitavad hoolt kanda ka vabatahtlikud.
Infopunktid
Lissaboni linnas ja Noortepäeva sündmuste toimumiskohtades on avatud infopunktid, kust kõik palverändurid saavad abi küsida. Palverändureid abistavad ka vabatahtlikud.
Jäätmed
Keskkonna hoidmise nimel palutakse palveränduritel viia oma prügi jäätmete sorteerimiskonteineritesse, mis on olemas kõigis Noortepäeva sündmuste toimumiskohtades.